Na našem komíně se i letos vylíhlo sokolí mláďátko

Na nejvyšším komíně naší čížkovické cementárny se letos vylíhlo mládě samce vzácného sokola stěhovavého. Sokoli na komíně hnízdí již od roku 2012, kdy jsme na něj instalovali dvě budky. Sokolům se u nás daří, protože téměř každý rok se na komíně vylíhnou mláďata.

Od roku 2015 se na našem 125 metrů vysokém komíně téměř pravidelně líhnou mláďata sokola stěhovavého. Nahoře mají dvě budky, jednu používají pro hnízdění, druhou mají jako spižírnu. Každý rok sokoly kontrolují ornitologové ze společnosti Alka Wildlife, abychom měli jistotu, že se sokolům u nás daří. Je krásné vidět, že se k nám do cementárny sokoli vracejí. Sokolům vyhovuje i naše průmyslové prostředí, které jim nabízí hnízdění ve vysokých výškách s dostatkem potravy a bez rušení lidmi.

Sokol stěhovavý je v ČR velmi vzácný, patří mezi kriticky ohrožené druhy a jeho početnost nepřesahuje 75 párů. Je to druh v Čechách hnízdící na skalách, ale vzhledem k rostoucímu lidskému tlaku na přirozené biotopy se rychle přizpůsobuje. Ubývající možnosti hnízdění na skalách nahrazuje hnízděním na lidských stavbách. Do projektu podpory populace kriticky ohroženého dravce se zapojila i cementárna tím, že právě v roce 2012 nainstalovala na ochozy nejvyššího komína dvě budky. Od té doby se téměř každý rok narodí alespoň jedno mládě a někdy i více. Letos se vylíhl malý sameček sokolík, který se o své místo na slunci nemusí bát.

Více informací o projektech podporujících naše okolí nejdete zde.