Podpora ohrožených sýčků se vyplatila 

Dle aktuální tiskové zprávy ČSO letos ornitologové spočítali 74 mláďat sýčků obecných u 32 párů v jejich jádrové populaci severozápadních Čech. Oproti loňskému roku jde jen o mírné navýšení. Českou populaci kriticky ohrožených sov se stále nedaří výrazně navýšit a hrozí, že sýček úplně vymizí. Hlavním důvodem úbytku je intenzivní zemědělství vedoucí ke ztrátě pestrosti krajiny a velké lány, kde sýček nemá kde hnízdit ani co lovit. Navíc, jen málo mláďat sýčků se dožije dospělosti kvůli tomu, že hynou v sudech, komínech, rourách a další technických pastech, které přitom může veřejnost snadno zabezpečit a zapojit se tak do ochrany sýčků i dalších živočichů.

I díky dlouhodobé podpoře společnosti Holcim mohou pracovníci České společnosti ornitologické například pravidelně komunikovat se subjekty s přímým vlivem na ochranu sýčka obecného, jako jsou zemědělci, majitelé nemovitostí, úřady, nebo dále odstraňovat antropogenní pasti. Sýček obecný patří v Česku mezi kriticky ohrožené druhy a s počtem posledních sto párů je na pokraji vyhynutí. Letos poprvé ornitologové přistoupili i k občasnému přikrmování sýčků myšmi. Smyslem je podpořit dospělé sýčky, kteří často loví až do úplného vyčerpání. A také zvýšit kondici mláďat, aby měla větší šanci dožít se dospělosti.

Populace sýčků v severozápadních Čechách je v Česku největší. Kromě toho tyto sovy žijí v malých počtech také v jiných regionech. „V Plzeňském kraji letos bylo 16 mláďat, v Jihomoravském kraji 12 mláďat, v Královéhradeckém kraji se sýčka pozorovat nepodařilo a v Libereckém kraji byl zaznamenán pouze jeden samec,” říká Zuzana Holubová, terénní pracovnice programu „Zachraňme sýčka“ z ČSO.
 

Zjistěte více o podporovaných projektech