Máme za sebou pravidelnou zimní odstávku

 

Také letos proběhla v Lafarge Cement v Čížkovicích pravidelná každoroční zimní odstávka hlavních linek. Během odstávky, která probíhá na přelomu ledna a února, dochází k zastavení všech 4 výrobních linek, včetně pecní linky, která je největší a její údržba také nejsložitější.

Videoreportáž z odstávky

Na počátku každého roku probíhají v zimních měsících odstávky výrobních linek. O odstávku se staral široký tým zaměstnanců všech útvarů závodu. Hlavní tíha organizace a provedení prací leží na bedrech technického útvaru s významnou podporou výroby a technologů. Na samotné odstávce se pak podílí vedle naší vlastní údržby i řada firem z Ústeckého kraje a několik českých firem s mezinárodním zaměstnaneckým osazením.

„Zimní odstávku provádíme z toho důvodu, abychom připravili výrobní linky na bezproblémový a spolehlivý provoz na další rok,“ říká technický ředitel cementárny Anton Mešo. „Po dvou letech, kdy jsme byli totálně vyprodaní a sila cementu byla prázdná, byl tlak na to provozovat co nejdéle. A efekt vidíme například ve vyzdívkách pece, které byly opotřebované víc než obvykle,“ doplňuje ředitel cementárny Milan Kadlec. V naší 72 metrů dlouhé peci, kde se vypaluje slínek – základní surovina pro výrobu cementu – totiž žár dosahuje teploty až 2 200 °C, což je velmi vysoká teplota i pro žáruvzdorné materiály, které se tak během celoročního provozu opotřebí, proto je potřeba důsledně vše opravit nebo vyměnit.

Kontroly a opravy probíhaly také v nedalekém lomu. Náročnou modernizací, která bude trvat zhruba tři roky, prochází také elektronické systémy v řídícím centru a v centrální laboratoři. Veškerá nezbytná měření a vyhodnocování tak budou probíhat online v provozu bez toho, aby se musely sbírat vzorky. Údržba provozu v cementárně je velice nákladnou záležitostí. Investice do letošní zimní odstávky se pohybují ve výši zhruba 70 milionů na opravách a dalších 30 milionů na investicích do menších zařízení.

Při pravidelných odstávkách klademe vždy na první místo bezpečnost a zdraví při práci. V bezpečnosti prostě nelze polevit ani na chvíli.

Zajímá vás, jak probíhala naše zimní odstávka loňský rok?