Zimní odstávka 2022

 

Tak jako každý rok jsme i letos provedli zimní odstávku hlavních linek v naší cementárně. Protože provoz je velmi technologicky náročný, není divu, že vyžaduje také důkladnou a pravidelnou údržbu, kterou provádíme vždy v zimních měsících na přelomu ledna a února. Během odstávky zastavujeme provoz všech našich 4 linek, tedy linky expedice, cementových linek 1 a 2 a pecní linky, která je největší a její údržba je také nejsložitější. Musíme provést rozsáhlé kontroly, úpravy a opravy, které celý výrobní proces připraví na další sezonu.

V naší 72 metrů dlouhé peci, kde se vypaluje slínek – základní surovina pro výrobu cementu, opravujeme například žárovou hlavu nebo vyzdívku pece. Při provozu teplota v peci totiž dosahuje až 2 200 °C, což je velmi vysoká teplota i pro žáruvzdorné materiály, které se tak během celoročního provozu opotřebí. 

Údržba je velice nákladnou záležitostí, jen letošní opravy pece vyšly zhruba na 50 milionů korun, údržba ostatních linek přišla na 15 milionů korun. Nicméně každý rok tak připravíme cementárnu na spolehlivý a bezpečný provoz pro celý následující rok. 

Další aktuální informace k dění v cementárně najdete zde.