Kotelna park Praha

Na počátku záměru nazvaného „Kotelna Park Radlice“ stála ještě v roce 2014 industriální, zdánlivě nevyužitelná opuštěná ruina, pro většinu investorů odsouzená ke snadnějšímu řešení – totální demolici. V současnosti zde stojí stavba oceněná v rámci soutěže Stavba roku 2017 a vedle ní vyrůstá nová budova s názvem Kotelna Park II. Dodávky betonu s použitím cementu z Čížkovic zajištovala společnost Frischbeton, s. r. o.

 
rg kotelna park ext 0007i

Bývalé energetické centrum známé továrny, „srdce“, které kdysi pumpovalo energie do mimořádně úspěšné továrny na výrobu leteckých motorů, se přednedávnem změnilo ve špičkové kanceláře. Místem stavby je část bývalé továrny WALTER (dříve n. p. Motorlet), situována jižně od ulice Radlické v katastrálním území Radlice. Dopravně rušná Radlická ulice odděluje jižní část továrny od hlavního továrního areálu v katastrálním území Jinonice.

S historií v zádech

Stavba Kotelna Park I je rekonstrukcí několika objektů, jejichž původní funkcí a úkolem bylo zajištění dodávky tepla pro celý rozlehlý areálový komplex továrny WALTER. Od samého počátku byla snahou investora proměna tohoto zajímavého „brownfieldu“, oživení opuštěných industriálních objektů pro jejich novou etapu, pro jejich nové využití, a to současně s maximální snahou o zachování genia loci místa, snahou o využití výjimečnosti každého z objektů, jejich tvarů (namísto vrat pro zajíždění nákladních vagonů velké prosklení), konstrukčních výšek (v případě 1. NP je konstrukční výška 5 m), nosného systému, včetně využití dobrého dopravního napojení přímo na Radlickou ulici s možností odděleného příjezdu veřejnosti a technického personálu. Ještě v projektové dokumentaci byly prostory přímo šité na míru novým obyvatelům, přičemž společnosti si objekty dle svých potřeb rozdělily.

p5 kotelnaii 1906 009zrawcopy

Vznikly tak dva nezávislé celky, každý se samostatným technickým zázemím, které dnes spolehlivě slouží mezinárodním společnostem (mimo jiné známému německému výrobci kvalitních domácích spotřebičů, společnosti BSH).

Druhá fáze

Nová fáze Kotelny se citlivě začlení do Radlického údolí, nabídne téměř 12 000 m 2 nových prostor. Projekt vznikl v dílně oceněných architektů Chapman Taylor a poskytne nájemcům nejvyšší standardy moderních kancelářských prostor. Jedinečný výhled na Prahu bude z každého prostorného podlaží, která jsou navržena tak, aby se co nejvíce přizpůsobila potřebám klientů. Jednotlivá podlaží budou mít svou vlastní unikátní terasu a všichni nájemci budou moci využívat také rozlehlou zahradu pro nejrůznější události, sporty nebo jen relaxaci. Parkoviště zabírající dvě podzemní podlaží poskytnou dostatečné množství parkovacích míst jak pro nájemce, tak jejich návštěvníky.

 

Dodávky betonů pro konstrukce zajišťuje společnost Frischbeton, s. r. o.

rg kotelna park ext 0000i

Ing. Tomáš Brdek, technolog závodu -ZÁPAD, o realizaci říká: „Zmiňovanou stavbu jsme začali v září 2018 a pokračujeme až doposud (září 2019). Zatím jsme celkem navezli 7 803 m 3 betonu, z toho 5 472 m3 bylo vyrobeno z cementu Holcim Česko Čížkovice: typ CEM II/A-M (S-LL) 42,5R (4 812 m3) a cementu CEM I 42,5 R (ra) (660 m3).“ Zbytek byl vyroben z cementu jiných výrobců. „Pokud jde o pevnost, nejčastěji používaná pevnostní třída betonů byla C 30/37 s přívlastkem různých expozičních tříd. Dalo by se říci, že odhadem bylo použito 270 tun CEM I 42,5 R (ra) a 1 640 tun CEM II/A-M (S-LL) 42,5 R,“ dodává Ing. Brdek.

 

Prémiové kanceláře na dobré adrese

Po dokončení nabídne Kotelna Park, fáze II, kancelářské prostory v nejvyšší třídě A, které budou připraveny klientovi na klíč. Kromě skvělé polohy s výbornou vizibilitou (investor nabízí možnost instalace loga na budovu) budou v celé budově instalovány chladicí trámy a „sprinklery“, v kancelářích snížené podhledy se zabudovaným osvětlením, zdvojené podlahy s boxy pro kabeláž. Kotelna park II nabídne plně klimatizované prostory, ale s otevíratelnými okny.

Kotelna Park, fáze II

Místo: Praha 5-Radlice

Investor: Red Group, s. r. o.

Autor: Chapman Taylor

Užitná plocha: 12 000 m2

Typické patro: 1 920 m2

Počet parkovacích míst: 154