Do Litoměřic se vrátily hasičské slavnosti!

Na reportáž ze slavností se podívejte zde:

Na osmém ročníků hasičských slavností se sešlo na 200 sborů dobrovolných i profesionálních hasičů ze všech koutů republiky, ale také z Maďarska, Polska a Slovenska. Akce se neobešla bez podpory mnoha partnerů a sponzorů. Letos jsme pomohli také my.

Jak říká generální ředitel Miroslav Kratochvíl: „Jsou to vojáci v době míru, jsou to chlapi, kteří nám pomáhají chránit naše životy a majetky. A zrovna nedávno jsme je tady u nás potřebovali, protože jsme měli problém s požárem.“ Hasiče v Litoměřicích kromě početných návštěvníků přivítal také biskup litoměřický Mons. Jan Baxant. V pátek odpoledne slavnosti začaly programem na výstavišti Zahrada Čech, kde je přivítal senátor a starosta Ladislav Chlupáč.

Na výstavišti bylo k vidění 216 kusů hasičské techniky, a to od té nejstarší až po tu nejmodernější. Vůbec nejstaršími exponáty, které mohli návštěvníci obdivovat, byla ruční přenosná stříkačka a kárová stříkačka z roku 1868. Mezi požárními veterány byly k vidění i koněspřežné stříkačky. Kromě nablýskaných historických vozů přijela i moderní technika, například speciální hasičská vozidla se zvýšenou odolností proti výbuchu – takzvanou balistickou ochranou, dále pak speciály z chemického průmyslu s hasícím ramenem o výšce 20 metrů a výkonu 6 000 litrů za minutu. Na místě byl také vůz pro zásah na letištích nebo výšková technika.

Návštěvníci se o výkonu techniky mohli přesvědčit i v živých ukázkách, které probíhaly během soboty. Hasiči se s veškerou technikou představili na dvoukilometrovém průvodu, který zakončil na Mírovém náměstí. Večer pak proběhly na Labi další ukázky, dokonce v součinnosti s leteckou službou, policií a Armádou ČR. Slavnosti vyvrcholily fontánou, tedy hasičkou a světelnou show.

 

Jaké další aktivity podporujeme?