Vítězové holcim Awards 2023

Nadace Holcim pravidelně hledá a odměňuje projekty, které představují to nejlepší ze světa udržitelného stavebnictví. Letos soutěžilo 20 týmů designérů ze 17 zemí světa. Podívejte se na vítězné budovy.

 

Fujian Tulou v Číně 

Image
holcim_fujian-tulou.webp

Tulou je typická tradiční typologie budov v horských údolích čínské provincie Fujian. Kruhové nebo čtvercové víceúrovňové pevnosti, postavené mezi 15. a 20. stoletím, sloužily jako obranná stavba i jako společné bydlení, každá pro klan až 800 lidí. UNESCO v roce 2008 zapsalo 46 budov Fujian Tulou do seznamu světového dědictví, ale tisíce dalších v regionu jsou ponechány bez dozoru, prázdné nebo opuštěné. Projekt přináší nový přístup k těmto budovám, který prostřednictvím adaptivního opětovného použití navrhuje, jak dát novou hodnotu strukturám tulou, které ještě nejsou chráněny úmluvou o světovém dědictví.

 

 

 

 

El 17. ve Španělsku 

Image
holcim_el17.webp

Z opuštěné průmyslové budovy se stane komunitní centrum plné života. 

Díky komplexnímu 360° procesu navrhování, který zahrnuje analýzu měst, průzkum nemovitostí, prostorový design, správu, řízení i tvorbu identity, energetickou účinnost nebo udržitelný obchodní model, vznikne centrum ztělesňující environmentální, sociální a ekonomickou symbiózu. Pozoruhodné je, že bude opětovně použito 95 % stávající struktury areálu a integrace místní vegetace zajistí nejen ochranu klimatu ale i zvyšování biodiverzity ve městě. 

 

 

 

 

Utopía Estrella v Mexiku 

Image
holcim_utopia-estralla.webp

V obci Iztapalapa v Mexico City vznikl projekt Utopía Estrella, jehož cílem je vytvořit sociální utopii pro 230 000 obyvatel. Pozemek o rozloze 34 000 m2 v sousedství úpravny vody Cerro de la Estrella byl dříve využíván jako neformální skládka obsahující 55 000 metrů krychlových suti a les s 570 stromy bude přeměněn tak, aby vznikla zařízení pro sport, kulturu, sociální a ekologickou angažovanost a v neposlední řadě pro vzdělání. Utopía Estrella se stane nejdůležitější sociální infrastrukturou oblasti: malým, ale zásadním prvkem pro městskou transformaci Iztapalapy. Projekt řeší kritickou potřebu zásahu v oblasti a zdůrazňuje význam úpravy vody a regenerace životního prostředí.

 

 

 

 

Surf Ghana Collective 

Image
holcim_surf_ghana_collective.webp

Surf Ghana Collective využívá stávající budovu k vytvoření dynamického komunitního prostoru, který posiluje mládež v Busua, malém městě a surfařském hotspotu na západním pobřeží Ghany. Komunitní podnik patří do sítě surfařských škol a přímořských chat. Upravená jednopokojová struktura je flexibilně využívána po celý rok a poskytuje místo k setkání pro místní mládež. Pro velké surfařské akce slouží místnost jako učebna a ubytovna pro surfaře na návštěvě. Mimo sezónu je budova pronajímána na pokrytí provozních nákladů. Družstvo podporuje komunitní spolupráci, soběstačnost a podnikání.

 

 

 

 

1925 Victoria Park Ave v Kanadě

Image
holcim_1925_victoriapark.webp

Projekt přetváří bytové bydlení prostřednictvím návrhu prvního 12patrového nájemního domu s téměř nulovým dopadem a čistou sítí v Ontariu. Areál se nachází ve střední části Toronta na křižovatce rodinných a bytových domů a maloobchodů. Koncept přestavby se zaměřuje na řešení typu „chybějící střední třída“ pro bytovou krizi v Torontu. Protože projekt poskytuje nájemní ubytování, designéři se zaměřili na vytvoření řešení, které bude udržitelné a zaměřené na životní cyklus budovy, což znamená, že náklady na opravy a údržbu a investiční projekty byly od začátku důkladně zváženy. Budoucí nájemníci budou mít prostředí, které je zdravé, přirozené a poskytuje substrát pro sociální interakci.

Zjistěte více o našich aktivitách