Vítězové celosvětového kola soutěže udržitelného stavebnictví

Nadace LafargeHolcim završila 5. cyklus soutěže LafargeHolcim Awards vyhlášením vítězů na celosvětové úrovni. Vítězové soutěže z 5 regionů, kteří byli vyhodnoceni vloni, postoupili automaticky do celosvětového kola a zde soutěž skončila udělením globálních cen -  zlaté, stříbrné, bronzové. Hlavní ceny jdou do Mexika, USA a Nigérie. Jak jsou tři špičkové projekty rozmanité z hlediska geografického, obsahu a rozsahu, tak jsou ale všechny naopak výsledkem skutečné týmové práce napříč generacemi, pohlavími a etnickými skupinami. Dále byly ještě oceněny tři nápady/náměty v kategorii Next Generation. Ty pocházejí z Ghany, Argentiny a opět USA.

Zlatá LafargeHolcim Award 2018

Komplex na retenci a hospodaření s vodou v metropoli, projekt obsahuje nejen nádrže na vodu, ale pojednává i veřejné prostory, kde je využita gravitace tekoucí vody, Mexiko

Stříbrná LafargeHolcim Award 2018

Náboženský a světský komplex s prvky tradičních místních staveb pro novou mešitu a komunitní centrum, Dandaji, Nigérie.

Bronzová LafargeHolcim Award 2018

Komunitní plán pro rekonstrukci prázdných částí města s kolektivním využitím infrastruktury pro výrobu energie a potravin, Detroit, USA.

Ocenění v kategorii Next Generation 2018

Řešení pro uskladnění bambuckého másla pro komunitu v Nyingali, Ghana.

Infrastruktura pro využití přílivové energie, Argentina.

Prototyp odpařovací střechy s využitím pro chlazení, USA.

Šestý cyklus soutěže začne v roce 2019, pro přihlášky bude otevřený od poloviny roku 2019.