Spolupráce na záchranu sýčka obecného pokračuje

 
mlade sycka na trave

I v tomto roce podpoří cementárna aktivity České společnosti ornitologické (ČSO) na záchranu sýčka obecného. Již několik let se ornitologové intenzivně věnují činnostem, které by zastavily úbytek sýččí populace. Na začátku těchto aktivit byl odhad, že na území České republiky žije posledních 100 párů této krásné sovy. Alarmující čísla zařazují sýčka k silně ohroženým druhům a snad se jejich úbytek podaří zastavit. Mírný optimismus se dá odtušit ze zprávy za rok 2018 pracovníků ČSO, kteří se sýčkům věnují. Ale opravdu jen mírný.    

 

„Začátek roku 2018 pro sýčky příliš příznivý nebyl. Březnové dlouhotrvající mrazy byly pravděpodobně příčinou zmizení sýčků na mnoha lokalitách v severozápadních Čechách, kde se v současnosti nachází jejich nejsilnější populace, kterou dlouhodobě sledujeme a chráníme“, říká Miroslav Bažant z ČSO.

dospely sycek na strese

Při loňském monitoringu zkontrolovali celkově 504 lokalit v oblasti velké přibližně 2500 km2 od Labe po Doupovské hory a od Děčína po Slaný. Našli 58 míst obsazených sýčky, tedy o něco méně než loni. Následným pozorováním obsazených lokalit vysledovali 33 hnízdních párů a 23 jistých hnízdění. Sedm z nich proběhlo v bezpečných budkách, které pro sýčky vyvěšují.

 

„Sýčci s jistotou vyvedli nejméně 44 mláďat z toho 21 v našich budkách. A to po dramatickém začátku roku nakonec představuje happyend. Snad se to projeví v letošním roce v počtu nově obsazených hnízdišť“, doplňuje Miroslav Bažant.

 

Nemalé úsilí v terénu pracovníci ČSO také v loňském roce věnovali vytipovávání vhodných míst pro budky, domlouvání se s vlastníky nemovitostí a následnému vyvěšování budek. V současné době je tedy pro sýčky vyvěšeno 98 budek, z toho jen v loňském roce bylo vyvěšeno rekordních 43.

2

A co se pro sýčka chystá letos? Miroslav Bažant doplňuje: „Od půlky března začneme s monitoringem sýčků, který poběží až do konce dubna. Stejně jako v předešlých letech chceme navýšit počet zkontrolovaných lokalit. Doufáme, že najdeme zase nějakou novou lokalitu jako loni. A že i na těch loni kontrolovaných, ale neobsazených, se objeví několik nových sýčků - loňských mláďat. Během dubna a května budeme také domlouvat seče neudržovaných luk v okolí hnízdišť sýčků, aby ti je mohli využívat k lovu potravy. Červen bude ve znamení kontrol budek a dohledávání hnízdišť a vyvedených mláďat. Vzhledem k množství loni vyvěšených budek pevně věříme v nárůst obsazených budek. Průběžně budeme odstraňovat další i nově se objevující technické pasti. I když jsme během loňska budkami pokryli už celou severočeskou populaci sýčků, tak i letos ve druhé půlce roku budeme věšet další budky na nových i na neobsazených lokalitách, které jsou v sousedství těch obsazených, aby si i mladí sýčci z letošního hnízdění mohli najít bezpečný domov“.

 

Více informací lze najít na www.birdlife.cz/sycek

 

Kontakt:

Milena Hucanová

manažerka externí a interní komunikace

Tel: 420 416 577 215 

Mobil: 420 725 862 117 

milena.hucanova@lafargeholcim.com