Společnost LafargeHolcim získala označení Solar Impulse Efficient Solution

Nadace Solar Impulse Foundation dokončuje svou výzvu vybrat 1 000 nejlepších řešení, která chrání životní prostředí výnosným způsobem.

Deset řešení pro ekologickou výstavbu skupiny LafargeHolcim získalo označení Solar Impulse Foundation Efficient Solution.

Počínaje ekologickým betonem ECOPact a 3D tiskem konče je společnost LafargeHolcim uznávanou světovou jedničkou v oblasti inovativních a udržitelných stavebních řešení.

 

Deset ekologických stavebních řešení skupiny LafargeHolcim získalo označení “Solar Impulse Efficient Solution” uznávající přední světové technologie, které chrání životní prostředí a přitom vytváří zisk. Mezi řešení společnosti LafargeHolcim, která označení získala, patří ekologický beton ECOPact, který umožňuje stavět budovy jako uhlíkově neutrální; bioaktivní betonový útes, který obnovuje mořské ekosystémy; a technologie 3D tisku k urychlení cenově dostupného bydlení a infrastruktury.

Bertrand Piccard, iniciátor a prezident nadace Solar Impulse Foundation, řekl: „Jsem nadšený z toho, že jsme splnili naši výzvu vybrat 1 000 ekologických řešení, která bojuje za nejinovativnější technologie na celém světě, které chrání životní prostředí hospodárným způsobem. Je skvělé vidět, že se společnosti, jako je LafargeHolcim, zavázaly zavést několik z nich, která jsou přínosná pro planetu. Vzhledem k světovému dosahu a rozsahu společnosti to může znamenat skutečný rozdíl v řešení dnešní klimatické krize.”

Jan Jenisch, generální ředitel skupiny LafargeHolcim, řekl: „Jsem velmi hrdý, že jsme mohli přispět k cíli nadace Solar Impulse Foundation, kterým je vybrat 1 000 řešení s pozitivním vlivem na životní prostředí. Více než polovina našeho úsilí v oblasti výzkumu a vývoje je zaměřená na řešení udržitelné výstavby, a tím jsme se zavázali, že přispějeme k budoucnosti s nulovým dopadem na životní prostředí; budoucnosti, která je prospěšná pro populaci a planetu. Dnešní podpora našich čistých technologií je velkým povzbuzením pro naše týmy, aby i nadále posouvaly hranice inovací pro udržitelnou výstavbu.“

V roce 2018 spustila nadace Solar Impulse Foundation svou výzvu vybrat 1 000 řešení, která mohou chránit životní prostředí výnosným způsobem. Cílem výzvy bylo představit tato řešení subjektům s rozhodovací pravomocí, aby urychlily zavedení těchto řešení. Vybraná řešení obdržela označení od nadace Solar Impulse Foundation jako důkaz jejich pozitivního ekologického a ekonomického dopadu.  Sdružení nezávislých specialistů přísně vyhodnotila každé oceněné řešení.

Deset následujících řešení pro výstavbu skupiny LafargeHolcim je označeno etiketou Solar Impulse Efficient Solution jako čisté technologie:

  • 3D tisk betonu – stavět více za méně pro dostupné bydlení a infrastrukturu: 14Trees, tvořící joint-venture se společností LafargeHolcim, rozvíjí technologie 3D tisku ve velkém s cílem snížit uhlíkovou stopu při výstavbě dostupných nových domů až o 70 %. 
  • Aggneo – recyklované kamenivo pro cirkulární stavebnictví: Aggneo je stoprocentně recyklované kamenivo, které účinně recykluje stavební a demoliční odpad bez jakéhokoliv kompromisu ohledně výkonu. Toto cirkulární řešení snižuje uhlíkovou stopu stavebních projektů a přitom chrání přírodní zdroje.
  • AiriumTM – izolační pěna pro energetickou účinnost staveb: AiriumTM je zcela recyklovatelná vysoce výkonná technologie minerální pěny, která zvyšuje energetickou účinnost budov.
  • Bioaktivní beton obnovuje mořské ekosystémy: tato inovativní betonová řešení byla ve spolupráci se společností Seaboost/EGIS vyvinuta pro obnovení poškozených pobřežních ekosystémů.
  • Ductal® – ultralehký a vysokohodnotný beton: tento stavební materiál s vysokou technologickou náročností nabízí jedinečnou strukturu, která zlepšuje vliv na životní prostředí a celkovou odolnost v porovnání s konvenčnějšími materiály.
  • Durabric – nízkouhlíkové řešení založené na hlíně pro dosažitelné bydlení: Durabric je expandovaný hliněný blok, který nepotřebuje vypalování porostů a tak řeší hlavní příčinu odlesnění v subsaharské Africe. V porovnání s tradičními cihlami Durabric snižuje emise CO2 desetinásobně.
  • ECOPact – ekologický beton pro udržitelnou výstavbu: ECOPact je široká škála ekologického betonu pro nízkouhlíkové a cirkulární stavebnictví. ECOPact umožňuje rozsah nižšího vlivu na životní prostředí, od 30 % do 100 % méně emisí uhlíku v porovnání se standardním cementem (CEM I).
  • TerraFlowTM – ekologický cement pro účinné zpětné zaplňování podzemních chodeb a tunelů: TerraFlowTM je specializovaná směs cementových materiálů s malým dopadem na životní prostředí a vysokým podílem recyklovaných materiálů, která poskytuje účinnější a nákladově efektivnější řešení pro zpětné zaplňování v podzemních chodbách.
  • Kawach – vysoce kvalitní vodoodpudivý cement pro odolnost vůči vodě: Ambuja Kawach je cement, který chrání před prosákáváním vody a chemikálií, díky čemuž jsou stavby odolnější a udržitelnější.
  • ORIS – první digitální platforma pro optimalizaci navrhování silnic: ORIS je informační platforma o materiálech pro udržitelnou silniční výstavbu. Používání ORIS snižuje uhlíkovou stopu projektů silniční výstavby až o 50 %.

 

O společnosti LafargeHolcim

LafargeHolcim jako společnost s vedoucím postavením v oblasti stavebních řešení přichází s novou vizí jak stavět, aby byla výstavba ekologičtější, chytřejší a pro všechny. Na své cestě stát se společností s nulovým dopadem na životní prostředí nabízí LafargeHolcim globální řešení, jako  je ekologický beton ECOPact, umožňující stavět budovy jako uhlíkově neutrální, a střešní systémy Firestone pro vyšší energetickou účinnost ve stavebnictví. Díky svému cirkulárnímu obchodnímu modelu se společnost nachází na předním místě v recyklaci odpadů jako zdroje energie a v recyklovaných stavebních materiálech prostřednictvím výrobků jako Susteno, jejího recyklovaného cementu. Inovace a digitalizace jsou hlavními prvky strategie společnosti. Více než polovina jejích projektů v oblasti výzkumu a vývoje se věnuje řešením, která jsou šetrná vůči životnímu prostředí. 70 000 zaměstnanců společnosti LafargeHolcim se zavázalo ke zlepšení kvality života na více než 70 trzích prostřednictvím svých 4 obchodních segmentů: Cement, Transportbeton, Kamenivo a Řešení a produkty.

 

O označení Solar Impulse Efficient Solution 

Označení „Solar Impulse Efficient Solution“ je jediné dnes dostupné ocenění, které garantuje ekonomickou výnosnost výrobků a procesů, které chrání životní prostředí v oblasti vodohospodářství, energie, mobility, infrastruktury, průmyslu a zemědělství. Ocenění je uděleno na základě přísného procesu vyhodnocování, které provádí sdružení nezávislých specialistů, a ověřených standardů pokrývajících tři hlavní témata: realizovatelnost, dopad na životní prostředí a nákladová efektivita. Tento mocný nástroj k usnadnění vývoje účinných řešení si získal podporu světových institucí, jako je UNFCCC, Evropská komise, Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (IRENA), Mezinárodní agentura pro energii (IEA) a mnoha dalších.

 

O nadaci Solar Impulse Foundation

Jde o nadaci, jejíž cílem je urychlit zavedení účinných, ekologických a výnosných řešení, která snižují dopad na planetu, a zároveň podporovat ekonomický růst. Výběr, ocenění a propagace inovativních, ekologických a výnosných řešení k podpoře cílů politických a obchodních subjektů s rozhodovací pravomocí v oblasti životního prostředí je výzva, kterou si Bertrand Piccard stanovil pro svou nadaci Solar Impulse Foundation. „Portfólio 1 000 řešení“ by mělo umožnit zavést ctižádostivější politiky v oblasti životního prostředí a energetiky, které budou chránit životní prostředí a zároveň vytvářet nová pracovní místa a zisk. Způsob, jak posunout symbol prvního letu se solárně poháněným letounem kolem světa kupředu a urychlit přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku.