představujeme udržitelný 3d most phoenix

Společnost Holcim představila inovativní most Phoenix, první svého druhu 3D tištěný betonový most postavený z 10 tun recyklovaných materiálů a jehož CO₂ stopa je o 40 % nižší než jeho předchůdce. Tento průkopnický projekt integruje recyklované materiály, technologii cirkulárního betonu a konstrukční výpočty, což ukazuje pokrok v oblasti udržitelné infrastruktury.

Společnost Holcim vyvinula pro stavbu mostu speciální směs betonu. Hmota používaná pro 3D tisk z betonu je spíše malta, neboť maximální zrno použitého kameniva nepřesahuje 4 mm jako tomu je u tradičního betonu. Nová směs zahrnuje recyklované stavební materiály a 100% recyklovaný cement ECOPlanet s využitím cirkulární technologie ECOCycle.  Díky tomu se snížila stopa CO₂ Phoenixu o 40 % ve srovnání s jeho předchůdcem a snížil celkový uhlíkový dopad stavby o 25 %. 

Image
09-phoenix_copyright-holcim.jpg.webp

Tato inovace v kombinaci s konstrukčními výpočty a 3D tiskem umožnila dokonce 50 % snížení spotřeby materiálu při zachování výkonnosti. Konstrukce mostu, který je schopen vydržet stlačení bez výztuže, usnadňuje snadnou demontáž a recyklaci jeho bloků.

Edelio Bermejo, vedoucí globálního výzkumu a vývoje Holcim doplňuje: “Phoenix je výsledkem plodné spolupráce s našimi partnery při plnění společného cíle, jímž je proveditelná cirkulární a nízkouhlíkové infrastruktura. Tento projekt ukazuje, jaký dopad mohou mít inovace v dekarbonizaci budov pro budoucnost s nulovými čistými emisemi.“

Most Phoenix stojí v Inovačním hubu Holcim. Je vyvinutý ve spolupráci s Block Research Group na ETH Curych, Zaha Hadid Architects Computation and Design Group a incremental3D, staví na úspěchu oceněného mostu "Striatus", který byl představen na Benátském bienále architektury 2021.

Podívejte se na naše realizace