otevřené inovace

 

Ve společnosti Holcim posouváme hranice inovací, abychom utvářeli udržitelnou budoucnost stavebnictví a zajistili, že bude prospěšné pro lidi i planetu. Abychom dosáhli většího posunu, spolupracujeme s největšími  mozky v našem sektoru.

 

špičkový výzkum a vývoj

  • Fungujeme v otevřeném inovačním ekosystému a spolupracujeme se stovkami start-upů, podobně smýšlejících společností a předních akademických institucí. Jednak abychom umožnili realizovat průlomové nápady, jednak abychom zůstali v čele udržitelné výstavby.
  • Vše začíná v našem špičkovém inovačním centru v Lyonu s více než 300 výzkumnými pracovníky, kteří pracují na více než 1500 aktivních patentech.  Aby rozšířili inovace na naše trhy, úzce spolupracují s regionálními inovačními centry rozmístěnými od Bombaje až po Mexiko. Společně s našimi obchodními týmy podporují veškeré stavební potřeby našich zákazníků – od konceptu až po realizaci.
  • Naši odborníci se zabývají všemi obory stavebnictví, od pokročilého inženýrství a materiálové vědy, přes umělou inteligenci a data mining, až po zednictví. Pohánějí špičkový výzkum ve více než 15 oblastech; snižováním CO2 počínaje, ultra vysokopevnostním betonem a technologií 3D konče.

Holcim Accelerator

 

Holcim Accelerator je naší iniciativou realizovanou ve spolupráci s předními mezinárodními korporátními partnery. Jedná se o intenzivní 6měsíční akcelerační program, jehož cílem je urychlit růst inovativních start-upů, které přicházejí s unikátními stavebními metodami a řešeními přínosnými pro životní prostředí.

Vybíráme nejslibnější začínající podniky, které budou po dobu 6 měsíců spolupracovat s našimi místními týmy. Naši odborníci jsou těmto začínajícím podnikům neustále po ruce a poskytují jim obchodní, technické a podnikatelské znalosti. Prostřednictvím naší virtuální platformy nabízíme webináře, online zdroje a možnost zapojit se do kontaktu s odborníky a mentory.

Holcim MAQER 

Holcim MAQER je otevřená inovační platforma, kterou jsme vytvořili za účelem podpory změn v sektoru stavebních materiálů, a to prostřednictvím trvalých partnerství. Holcim MAQER vyhledává ty nejinovativnější start-upy, s jejichž pomocí chce efektivně čelit současným globálním výzvám.

Cílem Holcim MAQER je identifikovat technologie, které budou mít největší dopad na náš průmysl a společnost jako celek. Na rozšíření inovací ve stavebním sektoru jsme spolupracovali s již více než 1 600 technologickými hráči. Řešení sahají od digitalizace staveniště nebo závodu až po poskytování cenově dostupného bydlení a navrhování nízkouhlíkových stavebních materiálů.

Věříme, že prostřednictvím spolupráce se start-upy, dodavateli, zákazníky a všemi našimi zainteresovanými stranami můžeme dosáhnout pokroku pro lidi a planetu.

V roce 2022 jsme posuzovali řešení od více než 500 start-upů, přičemž hledáme především:
  • Ekologičtější start-upy, které nabízejí udržitelná stavební řešení, jako je například technologie zachycování uhlíku, k dosažení nulového dopadu svých aktivit na životní prostředí. 
  • Chytřejší start-upy, které využívají digitální nástroje k řešení dnešních problémů, jako je monitorování rizik dodavatelského řetězce aj.
  • Čistší startupy, které - například pomocí aplikace - hodnotí znečištění ovzduší, spotřebu vody a nakládání s odpady.

Plants of Tomorrow 

Plants of Tomorrow je naše čtyřletá iniciativa zaměřená na zavádění technologií Průmyslu 4.0 v průmyslu stavebních materiálů.

Plants of Tomorrow se zaměřuje na globální síť více než 270 integrovaných cementáren a mlecích stanic ve více než 50 zemích.
Tato iniciativa spojuje řadu inovací zaměřených na zlepšení výkonu, cirkularity a uhlíkové neutrality. Naším cílem je urychlit zavádění nových technologií a řešení v celém našem hodnotovém řetězci, od lomu až po nákladní automobil.

V celé naší produktové řadě využíváme řešení, jako jsou senzory v betonu a cementu, které monitorují a zvyšují jejich výkon a zároveň snižují zbytečné plýtvání produktem pro optimalizovanou stopu. K dnešnímu dni jsme nasadili 800 aplikací ve 180 závodech, které využívají technologie od automatizace a robotiky po umělou inteligenci a digitální dvojčata. Do roku 2025 plánujeme nasazení více než 5000 aplikací.

Nízkouhlíkové materiály

Holcim je společností, která je ve svém oboru na špici v oblasti výroby udržitelných stavebních materiálů a poskytovaných stavebních řešení. To není malá část. Více než polovina našich inovací je věnována ekologičtějšímu řešení budov.

Výsledky? Špičkové produkty, jako je zelený beton ECOPact, který umožňuje uhlíkově neutrální stavbu, Susteno, náš cement obsahující 20 % recyklovaného betonu, a zelený cement ECOPlanet. Tyto produkty nabízejí 100% výkon při snížení emisí CO2 až o 90 %.

Smart design

V Holcim prosazujeme smart (neboli chytrý) design, který zajistí maximální pevnost s využitím minima materiálů. Příklad, který hovoří za vše, je 3D tisk, který dokáže eliminovat spotřebu materiálů až o 80 %.
 

Výzkumné centrum CirkTech

Součástí naší mise je rovněž provoz výzkumného centra CirkTech. Zde společně s vědci pracujeme na metodě získávání lithia, které by bylo dále využitelné pro naše výrobky.