Lafarge a STRABAG vytvoří ve střední Evropě nový cementářský holding

 

Lafarge, světová jednička ve výrobě stavebních materiálů, a STRABAG, největší stavební firma ve střední a východní Evropě, spojují svoje cementářské aktivity v několika zemích střední Evropy.

25. května 2010 podepsali představitelé těchto dvou společností rámcovou smlouvu  o založení nové společnosti Lafarge Cement CE Holding GmbH, která bude sídlit ve Vídni.

 

Lafarge do nově vzniklého holdingu vloží své čtyři cementárny: Mannersdorf a Retznei v Rakousku, Trbovlje ve Slovinsku a české Čížkovice, zatímco STRABAG přispěje vkladem  cementárny, která se právě staví v maďarském městě Pecs. Lafarge bude v nové společnosti vlastnit 70% podíl,  STRABAG 30%. Výsledkem této transakce také bude snížení dluhu skupiny Lafarge o 77,5 m€..

 

Celková roční kapacita Lafarge Cement CE Holding GmbH bude 4,8 mil. tun cementu. Všechny výrobky z těchto cementáren budou prodávány shodně pod značkou Lafarge.

 

Propojením svých aktivit na rakouském, českém, slovenském,  slovinském a maďarském trhu obě společnosti očekávají významné synergie v oblasti investic a nákladů.  

 

„Tento projekt nám pomůže zajistit množství cementu,  které ročně potřebujeme, konkrétně 1,5 mil. t, právě v těch zemích, ve kterých ho potřebujeme a umožní nám zároveň profitovat z know-how globálního lídra na trhu s cementem", vysvětluje strategii STRABAG její předseda představenstva Dr. Hans Peter Haselsteiner.

 

Bruno Lafont, generální ředitel a předseda představenstva Lafarge dodává: „Tímto společným podnikem skutečně kombinujeme sílu dvou lídrů na jejich trzích. Tento strategický tah umožní oběma společnostem lépe propojit pochopení a znalost potřeb zákazníků se schopností výrobců. Věříme, že v důsledku to přispěje k rozvoji výrobků a služeb, ze kterého by v blízké budoucnosti měli těžit naši zákazníci. Díky vytvoření rozsáhlé průmyslové sítě vzniknou nové příležitosti pro vytváření hodnoty, jmenovitě skrze optimalizaci logistiky."

 

Očekává se, že po ukončení schvalovacího řízení příslušnými úřady pro ochranu hospodářské soutěže nová společnost Lafarge Cement CE Holding GmbH zahájí svoji činnost 1.1.2011.

 

Kontakt:

Milena Hucanová

Tel.: 416 577 215

e-mail: milena.hucanova@lafarge.com