Čížkovická cementárna v sobotu oslaví 110. výročí výroby cementu

 

 

Čížkovice, 5.6.2008 - Společnost Lafarge Cement, a.s., oslaví v sobotu 7. června 110. výročí výroby cementu v Čížkovicích. V rámci oslav otevře brány závodu návštěvníkům z řad široké veřejnosti. Návštěvníci se budou moci v rámci pěší exkurze s odborným výkladem seznámit s výrobním procesem, expedicí a s cestou produktu k zákazníkovi, anebo se potěšit pohledem na okolní krajinu z více než sto metrů vysokého výměníku.  Součástí dne otevřených dveří bude bohatý zábavní program, výstavy, atrakce a soutěže pro děti i dospělé.

 

Je tomu již 110 let, kdy v roce 1898 akciová společnost Sächsisch-Böhmische Portland-Cement-Fabrik položila základní kámen cementárny u obce Čížkovice. V té době nikdo netušil, kolika technologickými, strukturálními i vlastnickými změnami projde. Navzdory válkám, socialistickému plánování i konkurenci se založení podniku ukázalo šťastné, nejen díky vynikající kvalitě základní suroviny, ale i následnému vývoji dopravních koridorů a dovednostem celých generací pracovníků. Nejen pro ně, ale i pro veřejnost otevírá cementárna svoje brány právě v sobotu 7.června od 13:30 hodin.

 

"Pěšky se do cementárny mohli lidé podívat naposledy před deseti lety - při stém výročí. Zejména z hlediska bezpečnosti je umožnění pěších prohlídek za plného provozu obtížné, proto jsme v minulých letech vozili návštěvníky anglickými dvoupatrovými autobusy, tzv. Doubledeckery. Letos si mohou návštěvníci vybrat ze tří pěších tras a tak se seznámit s procesem výroby cementu, s expedicí, paletizací a cestou výrobku k zákazníkovi anebo se podívat na České středohoří z více než stometrového výměníku. Věřím, že se naše úsilí setká s úspěchem", uvedl Jan Votava, ředitel akciové společnosti.  

 

Kromě pěších exkurzí čeká na návštěvníky výstava těžké techniky, kde si budou moci prohlédnout třídič mlecích koulí, bourací stroj, damper, nový nakladač nebo tahač s cisternou. V rámci výstavy mohou shlédnout osobní ochranné pomůcky užívané v cementárně, vstupní a výstupní materiály z výroby nebo zkameněliny nalezené ve zdejším lomu. Kromě zmíněného budou k vidění také výtvarné a literární práce dětí základních škol, na téma bezpečnost, v rámci soutěže, kterou Lafarge Cement, a.s. vyhlásila. Výherci této soutěže se budou moci těšit z horských kol, které jim budou v rámci oslav předány.

 

Pro dospělé, ale především pro děti je připravena řada atrakcí, např. horkovzdušný balón, segway, aerotrim, trampolína, lukostřelba, malování na obličej, bazének s kuličkami, skákací hrad a spousta soutěží o sladké a věcné ceny.  O zábavu se postarají revivalová kapela ABBA World Revival, místní kapela Paradox, mistryně hip-hopu Funky Dangers, děti z mateřské školy Brouček v Prackovicích a šermířská skupina Awarius.   

 

Návštěvníci budou mít možnost soutěžit ve vědomostním kvízu a vyhrát tak let balónem anebo již tradičně produkty cementárny - paletu cementu či paletu Multibatu plus.

 

Kontakt:

Milena Hucanová

Tel.: 416 577 215

e-mail: milena.hucanova@lafarge.com

 

Ze soutěže pro nejmenší
ABBA World Revival